Online Sözlük
Bilgi Sokak | Güncel Sözlük Sitesi
Radyo Dinle
( 1 3 %
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z
Yeni Ekle Rapor Et Aramaya Ekle

Zeminde granit seramik nasıl döşenir?

Farklı gözenek yapısında üretilen kaplama malzemeleri , su emme açısından farklılık gösterirler. Kaplama malzemeleri su emme özelliklerine göre sınıflara ayrılır. Seramik üretimindeki teknik gelişmeler, su emiciliğini azaltması yönündedir. Granit seramik adı verilen kaplamaların su emiciliği %0,5’in dahi altındadır.
Temel özelliği düşük sı emme olan granit seramiğin, standart bir çimento bazlı harçla uygulanması mukavemet açısından yetersiz kalır. Ayrıca, uygulamadan sonra doğabilecek ani ısı değişiklikleri, genleşme vb. etkenler, kaplamanın yıpranmasına ve yüzeyden kopmasına neden olur. Özellikle 30x30 cm.’den daha büyük boyutlu seramiklerde yapıştırıcı ile zemin arasındaki temas azaltan, üretimden kaynaklanan kavisler bulunmaktadır. Böylece sorun daha da artar. Granit seramiğin çok dayanıklı ve sert olması, malzemenin yoğun trafikli ve ağır makinelerin kullanıldığı sanayi alanlarında tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden granit seramikler, sağlam bir şekilde yapıştırılmalıdır.
Uygulama;
- Yüzey temizlenip nemlendirildikten sonra sırlı porselen ve granit seramikler için seramik yapıştırma harcı yüzeye uygulanıp, kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır.
- iç mekan, zemin uygulamalarında 500 cm2 (25x20), duvar uygulamalarında 120 cm2 (10x10)’den büyük seramiklerde ve tüm dış mekan uygulamalarında çift taraflı yapıştırma yöntemi uygulanır.
- Döşenen seramikler arasında en az 3 mm derz dolgusu için boşluk bırakılmalıdır. 24 saat sonra yüksek performanslı, elastik, renkli derz dolgu harcı ile boşluklar doldurulmalıdır.


Ana Sayfa HakkımızdaKullanım ŞartlarıTop 10Bildirim Yukarı
© 2009 Yılından bu yana Sizlerleyiz. XHTML | CSS | Powered by: Glossword | Resim Bilgisokak v1