Online Sözlük
Bilgi Sokak | Güncel Sözlük Sitesi
Radyo Dinle
1
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V X Y Z
Yeni Ekle Rapor Et Aramaya Ekle

Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanımı ve Bildirimi

Perakende satış yapan mükellefler, ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorundadır. İşyerlerinde ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükellefler, işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içinde ödeme kaydedici cihaz almak ve kullanmak zorundadırlar. Ödeme kaydedici cihazı, yazar kasa bayiinden satın alarak kullanmak isteyen mükelleflerin yapacağı işlemler sırası ile şunlardır:
•Bağlı bulunulan vergi dairesinden yazar kasanın satın alınması için ön izin dilekçesi ile müracaat edilerek yazı alınır.
•Yazar kasayı satan bayi, izin yazısına dayanarak satmış olduğu yazar kasa için fatura düzenler. (Bu faturada izin yazısının tarih ve sayısı belirtilir.)
* Yazar kasa ruhsatına, alan ve satan kişinin kaşeleri vurularak imza atılır.
* Yetkili servis tarafından çalışır hale getirilen yazar kasadan, kullanılacak KDV oranlarını gösteren 1 Nolu örnek yazar kasa fişi alınır.
* Yazar kasa ruhsatı için vergi dairesine dilekçe yazılır.(Dilekçeye örnek fiş eklenir.) ve yazar kasa levhası onaylattırılır.
Onaylatılan bu levhanın, iş yerinin uygun bir yerine asılması zorunludur. Bu mükellefler, her iş günü sonunda o güne ait günlük satış toplamlarını gösteren Z Raporu alacaklardır. Ayrıca, her ayın sonunda Aylık Z Raporu alarak bunu KDV beyannamesi ile birlikte beyanname verme süresi içinde vergi dairesine verme zorunlulukları vardır.


Ana Sayfa HakkımızdaKullanım ŞartlarıTop 10Bildirim Yukarı
© 2009 Yılından bu yana Sizlerleyiz. XHTML | CSS | Powered by: Glossword | Resim Bilgisokak v1