Online Sözlük
Bilgi Sokak | Güncel Sözlük Sitesi
Radyo Dinle
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z
Yeni Ekle Rapor Et Aramaya Ekle

Türkiye Florası

Türkiye’deki floristik araştırmaların başlangıç tarihi olarak 18. yüzyılın başları kabul edilmektedir. Fransız botanikçi TOURNEFORT, 1700-1702 yıllarında, Doğu, Orta ve Kuzey Anadolu’ya yaptığı gezilerle bu araştırmaları başlatmıştır.

Bitki toplama amacıyla yapılan araştırma gezileri, özellikle 19. yüzyılda ağırlık kazanmaya başlamış ve bu araştırmalar sonucunda toplanan materyal, İsviçre’li botanikçi E. BOISSIER tarafından 5 cilt ve bir ek ciltten meydana gelen, zamanının bitki sistematiği ve coğrafyası alanında en önemli eserlerden biri olan “Flora Orientalis” (Doğu Florası) adlı eserin yazılmasında kullanılmıştır. Yabancı botanikçilerin Türkiye florası ile ilgilenmeleri, geçen yüzyıllarda olduğu gibi, bu yüzyıl içinde de devam etmiştir.

Zengin florası ile Türkiye 18. yüzyıldan itibaren yabancı botanikçilerin dikkatini çekmiştir. Çeşitli dönemlerde toplanan bitki örnekleri, Berlin, Paris, Viyana ve Londra gibi önemli merkezlerdeki herbaryumlara götürülmüş olup, 2. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilen Berlin hariç, halen buralarda muhafaza edilmektedir. Oldukça uzun bir zaman dilimi içinde gittikçe zenginleşen bu kolleksiyonlar, Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Dr. P. H. DAVIS’in, ilki 1938 yılında olmak üzere, Türkiye’ye gelerek yaptığı toplamalar ile daha da zenginleşmiş ve nihayet Türkiye florası; “Flora of Turkey and The East Aegean Islands” (Türkiye ve Doğu Ege Adaları Florası) adıyla yayınlanmaya başlanmıştır. İlk cildi 1965 yılında yayınlanan ve 9 cilt ile 2 suplementerden oluşan bu eser Türk Botanikçilerininde katkılarıyla tamamlanmıştır.

Türkiye’de yetişen eğrelti ve tohumlu bitkilerin yer aldığı bu toplu eserin 3. cildinin Leguminosae (Baklagiller), 5. cildi Compositae, 9. cildinin tamamı Gramineae familyalarına ayrılmıştır. Ancak eserin yayınlanmaya başladığı 1965 yılından sonra, çoğu Türk botanikçilerin gerçekleştirdikleri araştırmaların bir sonucu olarak basılmış olan 10. ve 11. ek ciltlerle beraber 10.000’e yakın türün varlığı bilinmektedir.


  HakkımızdaKullanım ŞartlarıTop 10Bildirim Yukarı
© 2009 Yılından bu yana Sizlerleyiz. XHTML | CSS | Powered by: Glossword | Bilgisokak v1