Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

İnsanların teknoloji gereğince, var olan dinamik motorların yerine daha karmaşık yapılar için, daha enerji gerektiren sistemler için farklı motor türlerine yöne yönelmesi, var olan sistemleri geliştirerek güçlendirmesi, daha fazla verimlilik almak istemesi, bu yeni sistemler için de yeni yakıt türlerinin kullanılmasına neden olmuştur. Bu duruma bir örnek de kullanılabilmesi için yüksek verimli yakıtlar gerektiren uçaklardır. Uçak yakıtlarına “jet yakıtları” adı verilmektedir.

Jet yakıtları bir çeşit gazyağı olan “Kerosene” olarak tanımlanır. Devamlı ve ardı sıra yanma esasına dayalı olan uçak motoru sistemlerinin haliyle alevlenme noktasının da yüksek olması gerekir ki jet yakıtlarında bu nokta 44° C civarında olmaktadır.

Zorlu hava şartlarına dayanıklı olmak zorunda olan uçak hava olaylarından kurtulabilmeleri için yakıt tasarrufu ve sürtünme gibi nedenlerden dolayı yüksek irtifalarda seyretmeleri gereklidir. Bu sebeple uçak yakıtlarının donma noktalarının düşük olması gerekir. Jet yakıtlarının bu donma noktası yaklaşık -50° C civarındadır.

Uçakların her ihtimale karşı yedekte yakıt bulundurmaları zorunlu tutulmuştur. Uçaklar yedek yakıtı depolayabilmek için belirli bölgelerini yakıt tankı olarak kullanırlar. Bu nedenle kullanılan yakıtın korozyon yapmaması ve içerisinde su bulundurmaması gerekmektedir. Sivil uçaklarda JP1~JET-Al veya AVGAS cinsinde, askeriyeye ait uçaklarda ise JP4, JET-B, JP2, JP8 cinsinde jet yakıtı kullanılmaktadır. Yakıttan tasarruf edebilmek için uçaklar olabildiğince sağlam ancak hafif materyallerden yapılırlar. Aerodinamik yapıları sürtünmeyi azaltacak şekilde tasarlanır.

Ortalama bir uçak olan A340 tipindeki bir uçak 10 bin kilometre mesafe kat ettiğinde ortalama 85 ton yakıt tüketir. Ancak her ihtimale karşı uçağa 10 ila 15 ton daha yedek yakıt konulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar