Ses kısılmasının nedenleri nelerdir?

Ses kısılmasına neden olan şeyler nelerdir

Ses tellerimiz çok ince dokulardan oluştuklarından oldukça hassas bir yapıya sahipler. Bu yüzden de onlarla karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bazı şeyler ses  kısılmasına neden olan belli sebeplerdir. Onun  nedenlerini bilerek bunun önlemlerini alabiliriz.

– yüksek sesle konuşmak,  bağırmak ses tellerinize zarar verdiği için ses kısılmasna neden olan amillerdir. Ses tellerimiz çok hassas olduklarından aşırı yüksek bağırmanın ardından belli bir süre gereken işlevini yerine getiremez ve kısılabilir.

– Ses kısılmasına neden olan etkenlerden biri de sigaradır. İçinde  bulundurduğu zararlı maddeler ses tellerine zarar vermektedir. Sigara kadınlarda ses kalınlaşmasına neden olur.

– Reflü mide asidinin yemek borusuna gelmesiyle oluşan bir sorundur. Mide asidinin ağza kadar çıkması sonucunda ses telleri zarar görüyor. Bu da ses kısılmasına yol açar. Eğer bu duruma sıkça rastlıyorsanız doktor müdahalesi mutlak gerekmektedir.

– Vücuda giren virüsler nedeniyle de ses tellerimiz kısa süreliğine de olsa kısılma yaşayacaktır. Bunu önlemek için bol sıvı (özellikle su) tüketmeniz gerekiyor.

– Alerji durumu da ses tellerine zarar veren konulardan biridir. Alerjiye özel olan burun tıkanıklığı gibi durum sonucunda oluşan sorunlar ses tellerinize zarar vererek onları yoracağından ses kısılmasına neden olacaktır.

Ses her kes için oldukça önemlidir. Bu sebepden de ses tellerinizin sağlığına büyük önem vermeniz gerekiyor. Ses tellerinize iyi gelecek besinler bal ve sudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar