Olimpiyat oyunları ilk nerede yapılmıştır

Olimpiyat oyunlarının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi olmasa da, mitoloji tarihçileri ilk olimpiyat oyunlarının milattan önce 776 yılında Yunanistan’ın Olimpia şehrinde başladığını belirtmişlerdir. İlk olimpiyatlarda atletizim dalı ile ilgili spor yarışmalarının yanında müzik, edebiyat dallarında sanatçıların eserlerini halka tanıtma fırsatı da verilmiştir. Alanında en başarılı olan yarışmacılara zeytin dalından yapılmış taçlar hediye edilmiştir.

Antik söylenceye göre mitolojik kahraman Herakles’in Olimpia’da müsabakalara katılarak kazanmasının sonucunda bu müsabakaların her 4 yılda bir yapılmasını istemiştir.

Oyunların ilk olarak Yunanistan’ın Olimpia Dağı’nda yapıldığı bilgisine göre bu etkinliğin Yunan tanrılarının kutsal kabul ettiği Elis ve Pisa kentlerinde gerçekleştirildiği söylenebilir. Yerden yüksekliği 12 metre olan altın ve fildişinden yapılma Yunan tanrılarının babası kabul edilen Zeus’un heykeli de bu dağdadır.

Milattan sonra 393 yılına kadar tekrarlanan eski olimpiyat oyunları bu tarihten itibaren uzunca bir süre yapılmamıştır. Ta ki Fransız soylularından Baron Pierre de Frédy tarafından tekrar dile getirilene kadar. Bu bağlamda ilk modern olimpiyat oyunları 1896 yılında başlamıştır. Kış oyunları ise 1924 yılında yapılmaya başlanmıştır.

Modern anlamda ilk olimpiyat oyunu Uluslar arası Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen Atina’da yapılmıştır. Bu olimpiyata 14 ülkeden yaklaşık 245 sporcu katılmıştır. Olimpiyat oyunları dünya savaşlarının vukuu bulduğu yıllar dışında her 4 yılda bir yapılmaktadır.

Olimpiyat oyunlarının simgesi olan birbirine geçmiş 5 halka dünya üzerinde bulunan 5 kıtayı temsil etmektedir. Mavi renk Avrupa’yı, Sarı renk Asya’yı, siyah Afrika’yı, kırmızı renk Amerika’yı, yeşil renk ise Avustralya’yı temsilen olimpiyat simgesine konmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar