Güneş sistemimizde kaç gezegen vardır?

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen bulunur ve Gezegen İsimleri Nelerdir? Sorularına kısadan ve akılarda kalıcı şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

İlk olarak Gezegen nedir?

Gezegen: bir yıldız etrafında bulunan gök cisimlerine verdiğimiz isimlerdir. Yani akılda kalması amacıyla Dünya güneşin etrafında döndüğünden güneş bir yıldız dünyada bir gezegendir.

Bilinen bizim evrenimizde güneş etrafında dönen 8 adet gezegen bulunmaktadır. Tabi teknoloji ilerledikçe bilim adamları evrenin daha geniş noktalarını keşfetmektedirler. Bu manada aslında sonsuz evrende çok fazla gezegen olduğu aşikar ve tartışılamaz bir konudur.

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU) kabul ettiği gezegenler şu şekildedir. Güneşe yakınlık sırasıyla sıralanmıştırlar;

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranüs
  8. Neptün

90 lı yılların sonlarına ve 2005 sonlarına kadar 100 den fazla gezegen saptanmıştır. Bu gezegenlerin bulunduğu bölgeye ise “Güneş dışı gezegenler” yada “Güneş sistemi dışı gezegenler” isimleri verilmiştir.

Genel olarak evrende gezegenlerin bulunduğu yıldız sistemi olarak adlandırılır mesela Dünya güneş yıldızı sisteminde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar