Biberon kullanımının yararları

Biberon kullanımının yararları olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken unsurları da vardır. Biberon kullanımı hakkında bilmeniz gereken çeşitli püf noktaları makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeklerin yaklaşık % 85 nin, birinci aydan başlayarak emzik kullandığı söylenebilir.

 

Biberon kullanımının yararları

Emzik, bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir. Emme hareketi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Çünkü doğumu izleyen haftalarda, bebeğin en güçlü refleksidir emmek. Emzik sayesinde üzerindeki gerilimi atar, sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar.

Emzik kullanması engellenen bebek, bir süre sonra parmak emmeye başlayabilir. Çocuğunuzu emzik den vazgeçirmek, parmak emmekten vazgeçmek yaptırmaktan daha kolay olur. Bazı uzmanlar, emziklerin, bebeğin elleriyle bazı beceriler geliştirmesine de yardımcı olduğunu ileri sürmektedirler. Ağızlarından ettiklerinde bulmak için beşik ya da yataklarının çevresini denetimleri ve biberonu yeniden ağızlarına sokmayı buna örnek verilebilir.

 

Biberon kullanımı

Biberon kullanımı ne zaman ve neden terk edilmelidir ?

Bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan Emziğin, en geç 2 yaşın sonunda çocuk tarafından bırakılması gerekir. 2 yaşından sonra devam eden emme alışkanlığı, dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek aralarında açıklıklar oluşmasına neden olur.

 

Bu dönemde bırakıla bilse bu açıklıkların oluşması önlenir. Ancak 3,5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda v tipi üst çene ( üst çene darlığı ) ve dolayısı ile yüz yapısında bozulma meydana gelebilir. 4 yaşına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda kulak ve burun hastalıkları daha sık gözlenir.

Emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler :

Biberonlar kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılır. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak daha uygundur. Ancak kauçuk biberonlar, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyum hazırlanıyor. Silikon biberonlar kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Buna göre silikon biberonlar henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.

Damak biberonlar anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilir. Ancak bu tür biberonların özellikle bir yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanmasını poz bilirler. Bu tür emziklerin bir yaşından sonra kullanılması önerilmemektedir. Damaklı emzik ise daha elips ve yukarı doğru eğilir. Bu anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tamamen adapte olduğundan, herhangi bir bozukluğa neden olmaz. Bebekleri geceleri biberon yatırmak daha zor olur. Bebek biberon uykuya dalıyor ise, damaklı biberon seçmelisiniz. Bebek uykuya daldıktan sonra ise onu uyandırmadan emziği ağzından almalısınız.

Biberonu bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak hatalı bir alışkanlıktır. Bu hareket bebeğin diş minelerini zedeler ve diş çürüklerine neden olur. Ayrıca buna alışan bebek, ağzında sürekli tatlı bir tat tatmak isteyebilir. Bebeklerin kalıcı olmayan süt dişlerinin de bakımı çok önemlidir. Eğer bunlara iyi bakılmazsa hemen altlarında bulunan kalıcı dişler de zarar görebilir.

Emziğin temizliği, üretimine göre değişir. Kauçuk olanlar özel bir dezenfekte eden madde yardımı ile soğuk sterilize edilmelidir. Silikon olanlar ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilirler. Emziklerin sürekli temiz durmasını istiyorsanız, bebekler için güvenli bir iğne ile çocuğun kıyafetine tutturun ve böylece sürekli yere düşmesini engelleyin.

Tüm biberonlar onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Etiketinde standartları açıkça ifade edilmeyen emzikleri sakın almayın.

Biberonlar biraz olsun bile bayatladığında atın.

Biberonlar, çok küçük bebeklerin boyunlarına asılmamalıdır. Boğazlarına dolanarak boğulmalarına yol açabilir.

Yeni doğmuş bebeğinizin emziğinin, tıpkı biberon memeleri gibi, mikroptan arındırılması gerekir.

Emziklerin mikroptan temizlenilmesinde yararlanmış olduğunuz yöntemleri, emziklerde takip edin.

Bebeğiniz parmaklarını ve başka nesneleri sık sık ağzına soktuğu yaşa geldiğinde, artık emzikleri mikroptan arındırmaya gerek kalmaz.

Biberonu yere düşünce, mutlaka iyice yıkadıktan sonra yeniden verin.

Kullanılmayan emzikleri hep aynı kabın içinde tutmak, hem temiz kalmalarını sağlar, hem de bebeğiniz bağırmaya başladığında, ” emziyini nereye koymuştum ? ” Diye dört bir yana koşmaktan sizi kurtarır.

Biberon kullanma alışkanlığının nasıl giderilebilir ?

Emzik emme süresi mümkün oldukça sınırlı, emzik kesinlikle şeker, reçel vb. gibi şeylere batırılmamalıdır.

Emzik emmek istediğinde sevdiği bir sebze veya meyve verilerek onunla eğlenmesi sağlamak yerinde bir davranış olabilir. Bu tür şeyleri de yerken tek başına bırakılmamalı, emmesinin engellenmelidir.

Biberonu emmediği durumlarda mükafatlandırılarak ( sözle veya hediye ile veya bak büyütün bu gibi sözlerle… ) teşvik edilmelidir.

Anne ve babanın en çok dikkat etmesi gereken nokta; bebekleri gergin, huysuz asabileşince biberonu onu susturmak için tek çare olarak görmemelidir. Ağlayan bebeği susturmak için önce tatlılıkla yaklaşarak sakinleştirmeye çalışmak gerekir.

Çocuğunuz daha büyükse, bazı karşılaştırmalar yaparak, bahçede başka hiç kimsede emzik olmadığını anlatabilirsiniz. Ancak asla onu utandırmayın. Bahçeye biberon gitmeyi bir oyunmuş, yeni bir tecrübeymiş gibi görmesine gayret edin.

Böylece çocuğunuzun gün geçtikçe emziğe sadece yatma saatlerinde ihtiyaç hissedecek, daha sonra da hiç istemeyeceği bir noktaya ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar