Anne Sütü Tek Başına Yeterli Mi?

Her anne sağlıklı bir bebeğe sahip olmak ister. Bebeğini koruma ve doyurma iç güdüsüyle sadece sütünün yeterli olmadığını, başka ek gıdalar da vermesi gerektiği hissine kapılır. Böyle durumlarda anneler çoğu kez bu konuda uzman hekime danışmadan, çevresinden duydukları ile ek mama vermeye başlarlar. Böylece anne sütü önemini kaybeder ve bebek sütten uzaklaşır.

İyi beslenemeyen yeni doğan bir bebeğin zihinsel gelişimi de sağlıklı olamamaktadır. Hastalıklara yakalanma olasılığı ise oldukça yüksektir. Annenin sütü varsa, su dâhil ilk altı ayda bebeğin beslenme ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir. Bu konuda tedirgin olan anneler, bebeğinin iyi beslenip beslenmediğini anlayabilmek için kilosunu kontrol altında tutabilirler. İlk altı ay içinde haftada 150 -200 gr ya da her ay 600 – 800 gr alması normaldir ve anne sütünün yeterli olduğunun kanıtıdır.  Ayrıca günde en az beş kez altını ıslatıyorsa, günde yine en az iki kez kaka yapıyorsa anne sütünün yeterlidir diyebiliriz. Önemi olan bebeğin midesini gereksiz şeylerle doldurmak değil, gelişimini ve büyümesini sağlayacak kaliteli gıdayı almasıdır. Bebeğin yeterli beslendiğini anlamanın en iyi yolu kilosunu düzenli takip etmektir.

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, ishal, zatürree ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski daha azdır. İleri yaşlarda şeker hastalığı, lenfoma ve bağırsak hastalıkları daha az görülür. Bebeğinize altıncı aydan itibaren ek gıdalar vermeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşlar